Święto Ofiarowania Pańskiego – pierwszy piątek miesiąca

Święto Ofiarowania Pańskiego – pierwszy piątek miesiąca

Opublikowane przez: Parafia

31/01/2024

Ofiarowanie Pańskie, obchodzone 2 lutego, opiera się na starożytnych terminach greckich: Hypapante i Heorte tou Katharismou, oznaczających spotkanie i oczyszczenie. To święto, zakorzenione w tradycji Starego Testamentu, gdy pierworodni synowie Izraela byli poświęcani Bogu i oczyszczani w świątyni jerozolimskiej. Maryja i Józef złożyli skromną ofiarę z dwóch synogarlic.

Obchodzone 40 dni po Bożym Narodzeniu, Ofiarowanie Pańskie upamiętnia ofiarowanie Jezusa w świątyni oraz obrzęd oczyszczenia Matki Bożej. To jedno z najstarszych wydarzeń liturgicznych, obchodzone już od IV wieku.

W polskiej tradycji, znane również jako Dzień Matki Bożej Gromnicznej, podkreśla moment, kiedy Maryja przyniosła Jezusa do świątyni. Obchody obejmują procesję ze świecami, a prorocze słowa Symeona ukazują Jezusa jako Światłość dla narodów.

W Polsce, Ofiarowanie Pana Jezusa ma wyjątkowy maryjny charakter, a Maryja jest uznawana za obrończynię przed złem. Święto Matki Bożej Gromnicznej kończy okres Bożego Narodzenia.

Od 1997 roku, obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego, poświęcony modlitwie za osoby oddane służbie Bogu i ludziom w zakonach, zgromadzeniach zakonnych i innych instytutach religijnych.