Św. Józef w Nowym Gliniku
Poświęcenie obrazu św. Józefa w kościele w Nowym Gliniku i rozpoczęcie peregrynacji kopii wizerunku Świętego w rodzinach.
29 lipca br., w kościele w Nowym Gliniku miała miejsce uroczystość poświęcenia obrazu św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Liturgicznego obrzędu poświęcenia dokonał ks. bp Jan Wątroba, który też przewodniczył Mszy świętej. Wizerunek św. Józefa – Opiekuna Pana Jezusa został umieszczony na stałe po prawej stronie prezbiterium świątyni, której patronuje Matka Boża – Królowa Polski.
W homilii biskup Jan przypomniał m.in. o roli, jaką Boża Opatrzność przewidziała dla św. Józefa – o misji Opiekuna Świętej Rodziny, o tym, że ten święty jest czczony m.in. przez ludzi pracy, ojców, mężczyzn, umierających oraz przez zakony kontemplacyjne, dla których św. Józef pozostaje patronem modlitwy. Biskup Rzeszowski podkreślił, że choć św. Józef w Nowym Testamencie jest nieco w cieniu innych postaci, to dla wierzących pozostaje wzorem w miłości do Jezusa i Maryi, a w dzisiejszych czasach uczy także pokornego i solidnego wypełniania swoich obowiązków. W tym kontekście Pasterz rzeszowski zachęcał, by dostrzegać pokój serca, jakim odznaczał się św. Józef i wyjaśniał, że: „Dziś, w czasach zamętu, gdy ludzie tracą pewność moralną, w św. Józefie odnajdujemy pokłady spokoju, wynikającego z wierności zasadom”. Ksiądz biskup zwrócił uwagę, że jako ważną zasadę, należy uznać zasadę miłości panującej w rodzinie, gdy dziecko doświadcza „potrójnej miłości” – wzajemnej małżonków, miłości matki do dziecka i miłości ojca. Św. Józef w swoich duchowych zmaganiach szanował tę zasadę miłości.
Uroczystość poświęcenia wizerunku św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus była ważnym wydarzeniem dla lokalnej wspólnoty wierzących. W czasie tej uroczystości biskup Jan poświęcił również mniejszą kopię obrazu, która rozpoczęła peregrynację po rodzinach w Nowym Gliniku. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do odnowienia wiary w sercach, do chwili wyciszenia i modlitwy, do umocnienia więzi rodzinnych, a także do przypomnienia osobom chorym, cierpiącym, i często pozbawionym już możliwości uczestnictwa w modlitwie w świątyni, że pozostają oni w łączności z Parafią. Oby czas peregrynacji obrazu św. Józefa przyniósł obfite duchowe łaski.
Autorem oryginalnego wizerunku św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus jest hiszpański artysta malarz Ricardo Balaca y Orejas-Canseco (1844-1880). W swojej twórczości stosował gatunki malarskie związane z romantyzmem, takie jak: kostiumizm, pejzaż i portret. Jego dzieła można podziwiać m.in. w Museo National del Prado w Madrycie (Hiszpania). Kopię obrazu do kościoła w Gliniku wykonał p. Oleg Czyżowski – m.in. autor obrazu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów z Markowej.
Wizerunek św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus jest utrzymany w ciepłych, żywych i intensywnych barwach. Szata św. Józefa została namalowana w fioletowym odcieniu, który kontrastuje ze złotym tłem obrazu. Na obrazie św. Józef tuli do siebie Pana Jezusa i obejmuje Go lewym ramieniem. Palec wskazujący lewej dłoni Opiekuna Pana Jezusa jest dyskretnie skierowany w stronę Syna Bożego. W prawej dłoni św. Józef trzyma białą lilię – symbol czystości. Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny ma oblicze spokojne, a jego przenikliwy wzrok utkwiony jest w odbiorcy obrazu. Dzieciątko Jezus jest przytulone do św. Józefa. W objęciach swego Opiekuna czuje się bezpiecznie – ma pogodny i uśmiechnięty wyraz twarzy.